Jak wybrać psa?
Bardzo częstym źródłem problemów opiekuńczo wychowawczych związanych z posiadaniem psów jest nieodpowiedni wybór rasy psa. Z doświadczenia wiem, że przyszli właściciele często sugerują się wyglądem zewnętrznym i całkowicie pomijają charakter psiaków danej rasy. Częstym przykładem takiego postępowania jest decydowanie się na małe i śliczne pieski o dużym myśliwskim temperamencie i silnej potrzebie ruchu np. Beagielki, Jack Russel Teriery itp.
Te małe i temperamentne psy są świetnymi towarzyszami zabaw i długich spacerów, ale nie wybiegane nudzą się śmiertelnie, wtedy właśnie, ku zgrozie domowników, obgryzają sprzęty, dywany i kapcie.
Inne rasy, często wybierane ze względu na wygląd, to duże, dostojne i pierwotne rasy np. Husky, Malamuty, Owczarki Niemieckie, orientalne psy chińskie i japońskie (Akita Inu, Chow-Chow, Shar-pei itp.) Każdy z tych psów ma skrajnie inny charakter. Jedne szczekają i bronią obejścia, inne łaszą się ochoczo, jedne są karne, posłuszne i chętnie się uczą, inne są totalnymi indywiduami i nie dla nich komenda "daj łapę". Nie wszystkie psy nadają się do rodzin z dziećmi lub na długie, samotne oczekiwanie w domu na swojego właściciela. Psy niektórych ras są naprawdę trudne do ułożenia i potrzebują doświadczonego człowieka, z którym będą potrafiły współegzystować dając sobie nawzajem radość i szczęście.
Dlatego zanim wybiorą Państwo wymarzonego psa warto poczytać o jego charakterze, porozmawiać z lekarzem weterynarii i hodowcami o cechach charakterystycznych danej rasy. Wtedy zarówno Państwo jak i nowy przyjaciel będziecie spełniać swoje oczekiwania i przyjemnie spędzać czas.